Ny udstilling på Naturdestination Skovsgaard: Oplev 100 års kamp for naturen
- Skovsgaard
- 03. maj 2024
Det hele begyndte med nogle konservative spidsborgere, som mente, at det var for galt, at en række sommerhusejere i Nordsjælland pludselig begyndte at kræve privat eneret til den kyststrækning, som løb langs deres grund. Modstanderne mente, at der burde være fri adgang til kysterne for alle.
På det grundlag stiftede en flok ældre mænd i kjole og hvidt Danmarks Naturfredningsforening i begyndelsen af 1900-tallet.
Dengang handlede det om at frede adgangen, bevare den landskabelige, kunstneriske værdi for åndslivet, men i løbet af det næste århundrede udviklede den smalle naturbevarelse sig til en bredere og bredere grøn kamp med forureninger, industri, vandmiljø, iltsvind, landbrug, pesticider i drikkevandet, klima og i dag nye dagsordener som naturnationalparker og PFAS. Den rejse kan man nu komme på som gæst gennem billeder og fortællinger.
- Jeg glæder mig rigtig meget til at vise de første gæster vores historiske udstilling på torsdag. Hvis man interesserer sig for vores natur, er der grobund for et virkelig interessant dyk ned i den historie, der er årsag til, hvor vi står i dag – på både godt og ondt, fortæller Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
21 fredninger på én dag
Du har måske besøgt storslåede naturarealer som Møns Klint, Skagens Gren eller Hammerknude og mærket naturens kræfter. På udstillingen kan du opleve 21 af de vildeste områder, der er blevet fredet i løbet af de seneste hundrede år. Fredninger er nemlig en helt central del af naturbeskyttelsens historie og et af de redskaber, der har været med hele vejen.
Danmarks Naturfredningsforening har siden 1937 haft ret til at rejse fredningssager og på den måde bidrage til at sikre naturen for fremtiden. I den historiske hovedbygning på Skovsgaard får du nu et unikt indblik i, hvordan fredningsværktøjet har haft betydning for det danske landskab.
Artikel fortsætter under billedet
Foto: © Marianne Krag Petersen
Skovsgaard vil åbne hele Danmarks natur
På Skovsgaard glæder man sig over den nye udstilling, som skal åbne naturen i hele landet for gæsterne:
- På Skovsgaard arbejder vi for, at alle der besøger os føler sig inspirerede til at besøge naturen - både hos os, men også rundt i resten af Danmark. Derfor er det en stor glæde at kunne give vise eksempler på de naturarealer, som kan give storslåede oplevelser i hele landet, siger Nynne Juul, der er projektleder på Naturdestination Skovsgaard og tilføjer:
- Når man er færdig på udstillingen, kan man jo passende træde uden for og gå en tur og opleve en ægte fredning – for det er Skovsgaards arealer jo også.
Læs mere om, hvad du og familien kan opleve på Naturdestination Skovsgaard
Samtykkeerklæring ved afgivelse af underskrift på Danmarks Naturfredningsforenings (DN) hjemmesider
Oplysning om det samtykke du accepterer ved at afgive din underskrift på en underskriftsindsamling på en af vores hjemmesider.
Du kan altid trække dit samtykke tilbage ved at kontakte persondata@dn.dk.
Samtykkeerklæring
Der gives samtykke til at nedenstående organisation behandler dine persondata:
Danmarks Naturfredningsforening
Adresse: Masnedøgade 20
By: 2100 København Ø
CVR/EAN: 60804214
Telefonnr.: 39174000
E-mail.: persondata@dn.dk
Dine persondata behandles med følgende formål: Håndtering af underskrifter afgivet på en af DN’s hjemmesider.
Vi passer godt på dine data. Når du deltager i en underskriftsindsamling på en hjemmeside udgivet af Danmarks Naturfredningsforening, opbevarer vi dine indtastede data med det formål at kunne vise hvor mange personer, der har skrevet under på en given underskriftsindsamling og dermed tilkendegivet deres støtte til sagen: