Elgene kommer til Gribskov
- Biodiversitet
- 21. juni 2024
Der var bekymring, for ikke alle er lige begejstrede for ideen om store planteædere som elge i de kommende naturnationalparker (NNP).
Men bestyrelsen i den kommende NNP Gribskov på Sjælland tog ansvaret på sig og stemte for at sætte elge ind i det kommende naturområde:
- Det er vi i DN utroligt glade for. Bestyrelsen understøttede med sin beslutning hele formålet med den nye naturnationalpark, nemlig at sætte naturen først og det indebærer, at vi blandt andet sætter store planteædere ud i områderne, og her er elgene den faglige anbefaling i Gribskov, siger Daniella Humm Møller, biolog og naturpolitisk rådgiver i Danmarks Naturfredningsforening.
Gennem årtusinder har titusindvis af arter udviklet sig i en tæt fælles symbiose og i samspil med de store planteædere. Vildokser, vilde heste, elge og bisoner har siden tidernes morgen således haft hovedrollerne, og elgen har en unik funktion.
Den store planteæder æder sig gennem 30 kilo grene og blade hver dag og skaber derigennem variation i vores ellers ensformige og mørke skove. Elgen sikrer åbne pletter i landskabet, hvor der kan vokse blomster og urter, som vil give levevilkår for flere insekter og flere fugle.
Men landskabet er stort set tømt for store planteædere i takt med, at naturen i Danmark er blevet underordnet alle andre ønsker i samfundet.
Skovbrug, landbrug, jagt, fiskeri, fritidsinteresser, byudvikling og tekniske anlæg har som hovedregel fortrinsret og det presser naturtyper og arter i sådan en grad, at de forsvinder.
Således viser en ny rapport over naturens udvikling fra Aarhus Universitet, at årtiers indsatser har slået fejl og naturen i Danmark fortsat er i krise.
- Det skal NNP'erne være med til at ændre på og det er helt afgørende, at vi ikke gør som vi plejer, men gør det, der skal til. Vi skal slippe naturen fri og lade de store planteædere være med til at skabe levesteder for et mylder af andre arter. Det vil styrke biodiversiteten, men også give de besøgende i Gribskov mulighed for helt nye og spændende naturoplevelser, lyder det fra Daniella Humm Møller.
FAKTA
De 15 nye naturnationalparker møder generelt overvældende opbakning.
Hele 73 procent af befolkningen mener, at det er en god idé at etablere naturnationalparker, mens kun 11 procent er uenige. 77 procent svarer i undersøgelsen fra Epinion fra 2022, at det vil være spændende at besøge naturnationalparker med vild natur og store græssende dyr.
Naturnationalpark Gribskov forventes åbnet i 2025.
FAKTA
Elgen kaldes Nordens giraf fordi, den kan nå tre meter op, når den rejser sig på bagbenene. Elge kan allerede opleves i Lille Vildmose i Nordjylland, hvor de er en publikumsmagnet.
Samtykkeerklæring ved afgivelse af underskrift på Danmarks Naturfredningsforenings (DN) hjemmesider
Oplysning om det samtykke du accepterer ved at afgive din underskrift på en underskriftsindsamling på en af vores hjemmesider.
Du kan altid trække dit samtykke tilbage ved at kontakte persondata@dn.dk.
Samtykkeerklæring
Der gives samtykke til at nedenstående organisation behandler dine persondata:
Danmarks Naturfredningsforening
Adresse: Masnedøgade 20
By: 2100 København Ø
CVR/EAN: 60804214
Telefonnr.: 39174000
E-mail.: persondata@dn.dk
Dine persondata behandles med følgende formål: Håndtering af underskrifter afgivet på en af DN’s hjemmesider.
Vi passer godt på dine data. Når du deltager i en underskriftsindsamling på en hjemmeside udgivet af Danmarks Naturfredningsforening, opbevarer vi dine indtastede data med det formål at kunne vise hvor mange personer, der har skrevet under på en given underskriftsindsamling og dermed tilkendegivet deres støtte til sagen: