Historisk: Danmark får to havparker med markant stærkere beskyttelse
- 03. marts 2026
Dyrene i det danske hav har det skidt og mangler levesteder med ro og fred, hvor havbunden ikke bliver ødelagt af bundtrawl, dækket af forurenet havneslam eller suget væk og brugt som råstoffer på land.
Sådant et sted får de marine dyr og planter nu i Øresund og Lillebælt, hvor regeringen og aftalepartier har besluttet at oprette to store marine naturnationalparker med en langt stærkere beskyttelse af havnaturen end i dag.
- Det er både stort og historisk, at Danmark nu får naturnationalparker ude i havet, med en langt stærkere beskyttelse af de marine dyr og planter. Det er en vigtig beslutning for livet under havoverfladen, og den kommende naturgenopretning i de nye parker kan give et tiltrængt løft til vores pressede danske havnatur, lyder det fra præsident i Danmarks Naturfredningsforening Maria Reumert Gjerding.
Vi kæmper videre for havet - Vil du være med til at give havet en detox?
Sidste år blev det aftalt at stoppe fiskeri med bundslæbende redskaber i Lillebælt. En klar forbedring i den nye aftale er, at også råstofindvinding nu fjernes fra de områder, der udpeges som marine naturnationalparker.
- Havbunden er fundamentet for livet i havet, og når man graver sand og grus op, så ødelægger man vigtige levesteder for fisk, muslinger og bunddyr. Derfor er det meget positivt, at havbunden nu bliver mindre forstyrret i de nye marine naturnationalparker, og at man har sat penge af til at rette op på gammel skade, der hvor man blandt andet har suget sand og sten op, siger Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
Lillebælt har den største koncentration af marsvin i hele Danmark. Bestanden er dog i nedgang, og en af de ting, der generer den lille danske hval, er undervandsstøj. Marsvin har som andre hvaler en ekstrem god hørelse, som den bruger til at navigere med, og motorstøj fra skibe er et stort problem for den.
Med aftalen om de marine naturnationalparker bliver der nu gjort forsøg med hastighedsbegrænsning for fritidsfartøjer i den smalleste del af Lillebælt i den marine naturnationalpark Lillebælt.
- Vores danske hval marsvinet har det skidt. Støj fra motorbåde forstyrrer marsvinet og forsøg med fartbegrænsning, der hvor der er allerflest marsvin i Danmark, er et nyt konkret tiltag, der forhåbentlig kan give marsvin mere ro og bedre forhold her, siger Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
I aftalen om de marine naturnationalparker fremgår det, at aftalepartierne ikke anser havbrug som værende i overensstemmelse med en marin naturnationalpark, pga. forurening mv.
Derfor er det en streg i regningen, at der ikke er formuleret en plan for, hvordan eksisterende havbrug udfases i de beskyttede marine naturnationalparker, mener Danmarks Naturfredningsforening.
- Havbrug udleder store mængder urenset spildevand direkte ud i det pressede havmiljø. Det er godt, at aftalepartierne slår fast, at havbrug ikke er i overensstemmelse med en marin naturnationalpark. Derfor bør der hurtigst muligt udarbejdes en konkret plan for, hvordan eksisterende havbrug bliver udfaset, siger Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
Generelt er både udformningen og beskyttelsen i Danmarks to første marine naturnationalparker dog god og netop, hvad dansk havnatur har brug for, lyder det fra Maria Reumert Gjerding:
- Det er positivt, at aftalen ikke kun handler om nye streger på et kort, men også indeholder konkret beskyttelse og midler til at genoprette naturen i området. Vores havnatur er noget, vi deler, og der er en stærk vilje i befolkningen til at give den mere plads og bedre vilkår, siger Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.