DN-præsident bliver ny miljøminister: ”Jeg kan ikke forestille mig nogen bedre.”
- 04. juni 2026
Efter otte år som præsident i Danmarks Naturfredningsforening stopper Maria Reumert Gjerding med øjeblikkelig virkning. Den 3. juni blev hun nemlig – til fleres overraskelse – udpeget som miljøminister i den nye centrum-venstre-regering.
- Et kæmpestort tillykke til Maria. Jeg kan ikke forestille mig nogen bedre til opgaven som miljøminister. Det er virkelig gode nyheder for alle, der ønsker et grønnere Danmark. Det glæder vi os til at følge – og til at bidrage til, siger Lars Midtiby, der er direktør for Danmarks Naturfredningsforening.
Maria Reumert Gjerding blev valgt som foreningens præsident i 2018. Hun er siden blevet genvalgt to gange og har i alt siddet otte år på posten. Lars Midtiby takker for hendes store indsats.
– Vi kommer til at savne Maria i DN, hvor hun har sat meget markante aftryk. Hun har spillet en helt afgørende rolle i DNs rejse helt ind i det politiske maskinrum. Hun har været med til at skabe markante grønne resultater – mest iøjnefaldende med den grønne trepart, der skal sikre, at vi får meget mere natur i Danmark. Og samtidig har Maria haft en stærk evne til at løfte den grønne dagsorden og skabe en øget opbakning til DN, siger han.
Efter Maria Reumert Gjerdings udnævnelse til miljøminister er vicepræsident Sebastian Jonshøj blevet konstitueret præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
- Jeg skal være med til at videreføre Marias store indsats for naturen, klimaet og miljøet. Nu skal vi høste frugterne af hendes formidable forarbejde, siger DNs nye præsident og fortsætter:
- Jeg glæder mig til at gå foran i en forening, der nu virkelig skal løfte i fællesskab, så vi sammen kan fortsætte det vigtige arbejde for et grønnere Danmark.
Sebastian Jonshøj er formand for DNs afdeling i Aarhus og har været vicepræsident i foreningen siden 2019.
Nu skal han være præsident i mindst trekvart år, indtil det i forvejen planlagte præsidentvalg afholdes til april 2027.