Der er god brug for dét, som netværk er gode til: Inspiration, videndeling, faglighed og koordinering om emner på tværs af afdelingerne. Derfor er der i DN en række netværk, som netop har til formål at erfaringsudsveksle, at idéudvikle og at skabe aktiviteter.
DN har i øjeblikket ti forskellige netværk, som samler medlemmer med en bestemt interesse. Netværkene giver mulighed for, at du kan få ny viden og udveksle erfaringer indenfor det, du interesserer dig for. Læs mere om netværkene ved at klikke ind på hvert enkelt. Her kan du også tilmelde dig det netværk, som du ønsker at være medlem af:
- Agenda 21 netværk
- Biodiversitetsnetværk
- Byens Natur-netværk
- Jagtnetværk
- Klimanetværket
- Kommunikationsnetværk
- Landbrugsfagligt netværk
- Lys og Lyd-netværket
- Naturplejenetværk
- Skovnetværk
Netværkene er nu på Podio
Alle netværk har fået sit eget arbejdsrum på DN's nye samarbejdsplatform, Podio. Her er der gode muligheder for netop at udveksle viden og erfaringer og koordinere aktiviteter og netværkstræf.
> Læs mere om netværkenes arbejdsrum i Podio
Du kan også læse mere om netværkenes formål og arbejde via menuen til venstre. Se fx hvordan man planlægger et netværkstræf eller hent refusionsblanketter.
Opdateret: december 2012
Kathrine Hegelund, 61 68 80 72, khe@dn.dk